loading
نمونه ی روف گاردن یا بام سبز

انواع بام سبز :

  بام سبز به سه دسته ی گسترده ، متمرکز ، و نیمه متمرکز تقسیم می شوند :

بام سبز گسترده :

کاربرد بام های سبز گسترده برای بام هایی است که ظرفیت تحمل بار پائینی را داشته و یا سایت هایی که برای استفاده به عنوان باغ بام مناسب نیست.

بام سبز گسترده یا وسیع : نیازمند حداقل تأسیسات نگهداری و در نتیجه هزینه کمتری است. این نوع بام سبز، بستر کاشتی بین 5 تا 15 سانتی متر دارد و به همین دلیل سبک بوده و بار محدودی را به ساختمان وارد می کند و از آنجا که اغلب نیازمند به اصلاح ساختار ساختمان ندارد، برای قرار گرفتن بر بام ساختمانهای موجود، مناسب تر است. هم چنین می تواند هم روی بام های مسطح و هم شیب دار تا شیب 30درصد پیاده شود.

نیاز به نگهداری در این بام ها کم و آبیاری آنها نیز بسته به نوع آب و هوا ناچیز است. در بام گسترده بسته به عمق لایه ی کشت و محدودیت در گسترش ریشه نوع پوشش گیاهی آن به چمن ها، گونه های سدوم، خزه، گیاهان علف دائمی، سالانه و سایر گیاهان آن به چمن ها، گونه های مختلف با ریشه های کوتاه و مقاوم در برابر خشکسالی که نیاز به مراقبت کم تری دارند، محدود می شود و در حالت اشباع با آب، وزن بام را بین 70 تا 170 کیلوگرم افزایش می دهد. این نوع بام ها معمولا کاربردی نیستند و تنها می توان از منابع زیست محیطی آنها بهره مند شد.

بام سبز متمرکز :

بام سبز متمرکز یا متراکم، اصولا همانند محوطه روی سطوح زمین طراحی می شوند. پیاده رو ها، نیمکت ها، زمین بازی، استخر، به عنوان اجزای اضافی به بام اضافه شده و پوشش گیاهی شامل درختان، درختچه ها و بوته هایی است که روی سطوح زمین قابل کشت هستند. از این رو نیازمند نگهداری، آبیاری و سایر مراقبت هایی مرسوم فضای سبز روی زمین بوده و به دلیل وزن سنگین تر، یا باید روی بام هایی بنا شوند که ساختمان آنها ظرفیت باربری بیشتری دارند و یا سازه ی ساختمان از قابلیت تقویت برای تطبیق بار اضافی برخوردار است.

عمق بستر کاشت بام های متمرکز از 20 تا 60 سانتی متر متغیر است و در حالت اشباع با آب، باری حدود 290 تا 970 می باشد که به وزن بام اضافه می کند.

به دلیل وزن قابل توجه این نوع بام، طراحی سازه ای بام از اهمیت ویژه ای برخوردار و به همان نسبت نیز پرهزینه تر می باشد.

بهترین گزینه برای این نوع بام سبز، احداث آن روی ساختمان های جدید در نظر گرفتن است.

بام سبز نیمه متمرکز :

این سیستم مابین سیستم گسترده و متمرکز قرار دارد. این بام ها دارای لایه های زهکشی به خاک و گیاه، عمیق تر و گونه های متنوع تر نسبت به بام گسترده است. عمق لایه ها حداکثر 25-12 سانتی متر و وزن آن حدودا 200-120 کیلوگرم بر مترمربع است.

نگهداری بیشتر، هزینه ی بالاتر و وزن بیشتر، خصوصیاتی برای این تیپ در مقایسه با بام سبز گسترده است و از لحاظ پوشش گیاهی امکانات بیشتری فراهم می کند از جمله: تراس متنوع، علفی های چند ساله و بوته هایی هم چون اسطوخودوس می تواند کاشته شوند.

گلپیراسبز ، مجری تخصصی بام سبز، دیوارسبز، محوطه و سازه های چوبی (پرگولا، آلاچیق، کلبه، فلاورباکس، تری باکس)

تولیدکننده متریال بام سبز، دیوارسبز

عرضه کننده ی چوب های فضای باز و دکوراسیون داخلی

تولیدکننده خاک سبک و خاک فرآوری شده، خاک مخصوص روف گاردن.

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

افزونه "فرم تماس 7" نصب یا فعال نشده است