07
سپتامبر

دیوار سبز

دیوار سبزهیدروپونیک:

 

اجزاء تشکیل دهنده دیوار سبز هیدروپونیک:

1_ قاب محکم که بتوان آن را بر روی دیوار پرچ کرد

2_ پلی اتیلن (در ابعاد مورد نظر)

3_ ورق های نمدی

4_ مواد مغذی هیدروپونیک

5_ لوله های آبیاری

6_ مخزن و پمپ

در مرحله اول قاب مورد نظر را با دو لایه، نمد را بر روی یک طرف تخته پرچ کنید سپس تخته را به روی دیوار نصب کنید. لازم به ذکر است، در هنگام نصب تخته به دیوار، باید فاصله ایجاد کنید و از حد فاصل تخته و دیوار اطمینان حاصل کنید، بعد از نصب تخته به دیوار، به کاشت گونه های گیاهی انتخاب شده بپردازید و گیاهان را طوری انجام دهید که به ریشه آسیب نرسد و از آسیب ندیدن ریشه اطمینان حاصل کنید، زیرا موجب از بین رفتن گیاه می شود و در نهایت نصب لوله های آبیاری و سیستم کنترل، که به صورت اتوماتیک گیاهان را آبیاری می کند، نصب می شود.

دیوارسبز هیدروپونیک(دکورسبز):

 

کشت گیاهان زینتی به صورت عمودی بر روی دیوار ایستاده، به دیوارسبز یا دیوار زنده مرسوم است که هم در داخل و هم در محوطه بیرونی ساختمان قابل اجراء است.

در انواع مختلف دیوار های سبز از بستر های متفاوتی جهت کاشت گیاه مثل گلدان ها، پانل ها یا پوسته نمدی(متشکل از چند لایه الیاف طبیعی) استفاده می شود.

دیوار متشکل از پوسته نمدی سبک ترین دیوارسبز است که گیاه بین لایه های الیاف ثابت می شود.

در این نوع بستر، ریشه های گیاه در فضای پوسته نمدی قرار می گیرند.

مواد مغذی مورد نیاز گیاه، به صورت محلول در آب، هنگام آبیاری به گیاه داده می شود.

لذا نیاز به خاک، برای رساندن مواد مغذی و تثبیت گیاه وجود ندارد. این نوع سیستم پرورش گیاه به کشت هیدروپونیک معروف است و وقتی روی دیوار ایستاده اجرا می شود، دیوارسبز هیدروپونیک گفته می شود.

کیفیت پوسته نمدی برای مقاومت در برابر پارگی، پوسیدگی، اشعه خورشید در کیفیت کل طرح مؤثر است. تنوع زیادی از گیاهان روی دیوار قابل اجراء است که البته به هنگام اجرائی بودن بیرون ساختمان، باید گیاه سازگار با شرایط آب و هوایی منطقه باشد. برای جلوگیری از انتقال رطوبت به دیوار اصلی باید فضای بین دیوار اصلی و دیوار سبز، سازه ی ثانویه عایقی تعبیه شود.