09
ژانویه

ژئوتکستایل چیست؟

تعریفی از ژئوتکستایل:

ژئوتکستایل یا در اصطلاح عام، نمد صنعتی یکی از انواع محصولات ژئوسنتتیک است که ظاهری شبیه به موکت (نازک) دارد، ژئوتکستایل از سوزن زنی الیاف پلی استر و پلی پروپیلن به دو صورت بافته شده و بافته نشده، تولید می شود.

ژئوتکستایل ها منسوجاتی هستند که در جهت بهبود خواص خاک یا آسفالت اعم از کنترل فرسایش، زهکشی، جداسازی، فیلتراسیون، مقاوم سازی یا حفاظت مورد استفاده قرار می گیرد. از جمله خواص ژئوتکستایل ها اعم از موئینگی و جذب آب، آب گذری، تحمل فشار، جذب قیر و فیلتراسیون، به دلیل ساختار متخلخل آن نیز می باشد.

کاربرد های دیگر این محصول:

از جمله کاربرد های مهم ژئوتکستایل در مواردی هم چون روکش جاده، زیر سازی جاده، زیر سازی خط آهن، سد سازی، زهکشی زیر زمینی، سیستم جمع آوری مایعات و گازها، ایزولاسیون تونل ها، مقاوم سازی زمین در برابر زلزله، فیلتر در کانال های آبیاری، فیلتر در سد های خاکی، و….می توان نام برد.

عملکرد چندگانه این محصول:

ژئوتکستایل می تواند همزمان چند نقش را در سازه ایفا کند مثلا این محصول می تواند از لایه عایق محافظت کند و در عین حال آب را زهکشی کند و از سازه خارج کند. البته باید به مواردی همچون ضخامت، مقاومت در برابر صدمات حین کار و نصب، خواص هیدرولیکی و یکنواخت و… همزمان توجه کرد.

ژئوتکستایل، پارچه ای با کاربرد بسیار بالا:

ساختار خاص و عملکردهای چندگانه آن باعث شده است تا این محصول به پارچه ای با کاربرد بسیار بالا در پروژه های عمرانی تبدیل شود. از جمله خواص اصلی و ویژه آن می توان به ساختار نفوذپذیر آن اشاره کرد که در پروژه های عمرانی که اغلب با آب درگیر هستند، خاصیتی بسیار حائز اهمیت می باشد.

 

گروه معماری گلپیرا : گلپیرا سبز مجری تخصصی بام سبز، دیوار سبز، محوطه سازی، خاک فرآوری شده و سازه های چوبی (آلاچیق، پرگولا، سایه بان، فلاورباکس، تری باکس)

•عرضه کننده: متریال بام سبز، دیوار سبز

•اکسسوریهای سبز خاص

•چوب های فضای باز

•تجهیزات خاص فضای باز

•خاک های مخصوص سبک

•تولید باکس های مدولار بام سبز و تراس سبز

•طراحی و ساخت انواع سازه های چوبی.