loading

گیاه وریزیا بروملیاد قرمز:

با انتخاب متفاوت و جذاب گیاه وریزیا بروملیاد قرمز جلوه ای تازه به منزلتان بدهید. این گیاه سازگار، بومی جنگل های آمریکای جنوبی و مرکزی است و امروزه در سراسر جهان به عنوان یک گیاه زیبای آپارتمانی پرورش داده می شود. وریزیا اندازه ی متوسط تا بزرگ دارد و جذاب ترین قسمت آن، گل خاص و متفاوتش است که ماندگاری اش زیاد است. گل وریزیا ساقه ی بلند و رنگ های چشم نوازی مثل سبز، قرمز، نارنجی و زرد دارد.

نکته ی جالب در مورد گیاه وریزیا این است که دو گونه دارد، گونه هایی که گل جذاب و زیبایی ندارند در عوض برگ های خوش رنگ و زیبایی دارند و گونه هایی که گل های رنگی و زیبا دارند ولی برگ هایشان معمولی است که هر دو گونه ی وریزیا با شرایط داخل منزل سازگارند اما به ندرت وریزیایی پیدا می شود که هم برگ و هم گل هایش جذاب باشند.

وریزیاها برگ های بلند، پهن و صافی دارند.رنگ برگ ها ممکن است از زرد و سبز روشن تا بنفش مایل به قرمز متفاوت باشد. برگ ها به شکل گل در کنار هم قرار گرفته اند و یک حفره درست می کنند.

گیاه وریزیا با گلدان، ارتفاعی حدود 20 الی 50 سانتیمتر دارد.

روش نگهداری وریزیا

نگهداری از گیاه وریزیا بروملیاد قرمز کار سختی نیست و شما می توانید آن را در منزلتان هم پرورش دهید. در ادامه ی مطلب به شرایط محیطی مورد نیاز وریزیا می پردازیم.

نوردهی: نکته ی مثبت وریزیا این است که با مقدار کم و زیاد نور خورشید کاملا سازگار است و می تواند هم در سایه و هم در محیط های پرنور(به صورت غیر مستقیم) زندگی کند اما برگ های وریزیا در نور کامل،خوش رنگ و خوش فرم می شوند.یادتان باشد هرچه وریزیا نور بیشتری دریافت کند، نیاز به آب بیشتری دارد تا برگ هایش خشک نشود. بهترین قسمت خانه برای وریزیا، پشت پنجره های شرقی و جنوبی است که با پرده ی نازکی پوشیده شده است.

دمای مورد نیاز: وریزیا دمای متوسط یعنی حدود 25 درجه را دوست دارد و در این دما گل می دهد اما می تواند دمای 1 تا 32 درجه ی سانتی گراد را هم برای مدت کوتاهی تحمل کند. اگر در جایی زندگی می کنید که در زمستان دمای هوا به زیر صفر میرسد، هرگز گلدان وریزیا را در هوای سرد و در فضای باز نگذارید.

کود مورد نیاز: وریزیا به کود عمومی گیاهان آپارتمانی نیاز دارد که به مقدار یک چهارم مقدار توصیه شده در دستور استفاده کنید. در طول فصل رشد یعنی از فصل بهار تا اواسط پاییز، کود محلول در آب را دوبار در ماه به تمامی قسمت های برگ بپاشید یا در حفره ی وسط برگ ها بریزید.

آبیاری و رطوبت: آبیاری گیاه وریزیا بروملیاد قرمز نسبت به سایر گیاهان متفاوت است و به جای خاک گلدان، لازم است که حفره ی میانی برگ های آن همیشه آب داشته باشد. هم چنین به خاک همیشه مرطوب حساس است و احتمال پوسیدگی ریشه در اثر آبیاری زیاد وجود دارد پس لازم است که فقط از طریق حفره ی وسط  آبیاری کنید و خاک گلدان کم تر مرطوب شود. کافی است هفته ای یک بار در وسط حفره ی میانی برگ ها آب تازه و بدون کلر بریزید و به اندازه ای آب بریزید که حفره پر شود و آب اضافی روی خاک گلدان بریزد.

اگر آب به مدت زیادی در حفره باقی بماند، باعث بیماری و رشد حشرات می شود پس بهتر است قبل از هر آبیاری، گلدان را کج کنید تا آب قبلی حفره خالی شود و سپس آن را با آب تازه پر کنید. هم چنین اگر از آب باران یا آب مقطر برای پر کردن حفره ی وسط برگ ها استفاده کنید، روی برگ ها شوره نمی زند.

وریزیا رطوبت هوای 70 تا 90 درصد را دوست دارد و خیلی خوب است که هر روز صبح تمامی برگ های گیاه را با اسپری آب، مرطوب کنید یا گلدان را روی سینی پر از سنگ ریزه و آب بگذارید.

تکثیر و جوانه ی جدید: وریزیا مثل خیلی از برومیلیادها، در طول چرخه ی زندگی اش گل می دهد و وقتی گل دهی گیاه تمام شود، وریزیا جوانه ی جدیدی تولید می کند که می توانید آن زا از گیاه مادر جدا کنید و در گلدان جدیدی بکارید. وقت جدا کردن جوانه ی جدید، زمانی است که بلندی آن به نصف ارتفاع گیاه برسد.

تعویض گلدان: گیاه وریزیا بروملیاد قرمز معمولا نیازی به تعویض گلدان ندارد و فقط کافی است جوانه های جدید را از کنارش جدا کنید و در گلدان جدید بکارید تا گیاه اصلی فضای کافی را برای رشد داشته باشد.

خاک: وریزیا در جنگل ها به صورت هوازی رشد می کند و مستقیما با خاک در تماس نیست اما شما می توانید آن را در گلدان و خاک سبک با زهکش خوب بکارید. خاک دارای پیت ماس و کمپوست برای وریزیا بسیار مناسبند.

گلپیراسبز ،طراح و مشاور و مجری تخصصی بام سبز ، دیوار سبز ، تراس سبز

طراحی محوطه و فضای سبز

اکسسوریهای سبز خاص

تجهیزات خاص فضای باز

عرضه کننده : متریال بام سبز و دیوار سبز

تولید باکس های مدولار ، بام سبز ، تراس سبز

طراحی و ساخت انواع سازه های چوبی ( آلاچیق ، پرگولا ، سایه بان ، کلبه ، فلاور باکس)

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

افزونه "فرم تماس 7" نصب یا فعال نشده است